Thankyou for pointing this out Though minky is more expensive than say, fleece, the cost really depends more on the amount of time put into the plush as well as the demand of a specific artist. Ive been making plush full time for about 3 yrs and have gotten making my sleeping Rainbow Dash plushies down to a science but it still takes me 10 1/2 straight hrs to make one with the level of quality I hold myself to. (Crazy tail/mane colors have to be individually cut and appliqued together.. ughhh!) At minimum livable wage ($15/hr X 10.5hrs= $158 + materials+machinery wear and tear+taxes+electricity) she would cost min. $220 without much profit. When I was first starting out it would take me 16+ hrs and Id end up charging LESS than min. wage ($7.50).
When you buy from a singular artist, you are helping them to pay for bills, student loans and food. Even though we do charge more than the average person would like to pay for a plush, when you purchase a handmade item, you are buying more than the raw costs and a minimal labor. Youre paying for our stabbed fingers, sore wrists, late nights perfecting patterns and the love we put into our product. <3